На день села у Медвежі відкрили садок
У першу неділю після свята Вознесіння Господнього медвежани відзначають День села. Цьогорічне святкування було особливим, адже центральною подією свята стало освячення та відкриття відбудованого корпусу школи, де вже з нового навчального року має запрацювати дошкільний навчальний заклад у складі навчально-виховного комплексу типу школа-садок.
Святкові заходи розпочались подячним молебнем у місцевій церкві св.Миколая, який відслужив Преосвященніший Владика Григорій Комар, єпископ-помічник Самбірсько-Дрогобицької Єпархії УГКЦ у співслужінні пароха села отця-декана Михайла Коліщака.
Після молебню святкова процесія на чолі з Владикою пройшла новозбудованою під’їзною дорогою від церкви до оновленої за сприяння Українського фонду соціальних інвестицій, яскраво оформленої будівлі садка. Тут зібралося багато поважних гостей, серед яких директор Львівського регіонального представництва УФСІ Василь Кузьменко, депутат Львівської обласної ради Ольга Грицик, голова Дрогобицької райдержадміністрації Володимир Шутко, керівники відділів освіти та культури райдержадміністрації Іван Стецко і Надія Козар, сільські голови Лішні – Роман Настьошин, Солонська – Ярослав Дуплика, Унятич – Михайло Матолінець, представники проектної організації доцент національного університету «Львівська Політехніка» Ігор Гнесь та підрядної організації – Петро Орехівський.
Почесна місія перерізати стрічку на вході у відбудовану будівлю випала директору представництва УФСІ Василю Кузьменку, голові райдержадміністрації Володимиру Шутку та сільському голові Медвежі Степану Ковалю. Першими переступили поріг будівлі садка його майбутні вихованці – діти віком 3-5 років. Тут у сяючій чистотою ігровій кімнаті на них чекали розкладені прямо на паркетній підлозі яскраві малюнки, виконані учнями Медвежанської філії Дрогобицької художньої школи.
Із виступу на святі сільського голови присутні довідалися яким непростим видався шлях, щоб нинішня подія стала реальністю. На цьому місці у різні часи по різному вирувало життя. Старожили села ще пам’ятають, як тут у довоєнний період знаходилась плебанія, де проживав з сім’єю отець Йосиф Мизь, багатолітній парох Медвежі. Ця патріотична священича сім’я велику увагу приділяла вихованню дітей, турбувалася про те, щоб з них виростали свідомі українці.
У повоєнний період наші визволителі, реалізуючи свою політику безбожництва зруйнували плебанію, а на її місці були збудовані колгоспні склади. У цьому ж часі на початку 50-их років був споруджений цей будинок, де розмістилася контора колгоспу. До слова, при будівництві будинку були використані елементи конструкцій розібраних у процесі розкуркулення будівель сільських господарів. Коли колгосп перестав існувати внаслідок політики так званого укрупнення (щось на зразок нинішнього «добровільного об’єднання громад), а село було занесене до чорного списку неперспективних, як таке, де активно діяло оонівське підпілля і повстанський рух, будинок у різні періоди використовувався як житловий, у ньому діяв фельдшерсько-акушерський пункт, потім був переданий школі і використовувався як шкільна майстерня.
Часта зміна господарів, брак фінансування суттєво позначились на технічному стані будівлі. І будинок і вся прилегла територія, де ще до недавнього часу знаходились залишки конструкцій ліквідованого колгоспного складу, перебували у занедбаному стані. До речі, склад був ліквідований на вимогу громади на початку 90-их років у період національного відродження, а повна рекультивація його території проведена за кошти громади у 2014році. Таке занедбане місце у центрі села біля її святині – церкви не давало спокою як сільському голові так і свідомим жителям села.
З приходом на парафію у Медвежу на початку XXI століття отця Михайла Коліщака почав реалізуватися задум організовувати у будинку недільну школу. За церковні кошти був перекритий шифером дах будинку, що врятувало його від подальшої руйнації, замінені вікна і двері. За кошти відділу освіти був відремонтований фасад будинку. Багато робіт по підтриманню життєздатності будинку проводились господарським способом силами школи і громади. Силами громади відновлено криницю, споруджену ще за часів існування тут помешкання пароха села.
Однак, будинок потребував капітальної реконструкції і значних коштів на її проведення. У пошуках інвестора медвежани звернулись до народного депутата України VII скликання Романа Ілика. У 2013 році він з головою районної ради Михайлом Сікорою виїхали на місце для ознайомлення з ситуацією. На той час уже був розроблений за кошти спонсора Віктора Конца проект реконструкції школи, який передбачав її проведення у дві черги. Перша черга передбачала реконструкцію додаткового корпусу школи під влаштування дошкільного навчального закладу. Власне Роман Ілик запропонував нам прийняти участь у конкурсі мікропроектів, які оголосив Український фонд соціальний інвестицій.
У жовтні 2014 року загальні збори жителів села визначили проблему забезпечення доступу громади до послуг дошкільної освіти головною. Було вирішено прийняти участь у конкурсі мікропроектів УФСІ, утворено агенцію з впровадження мікропроекту (АпВ), яку довірили очолити Степанові Ковалю. До складу агенції увійшли авторитетні люди села: парох о.Михайло Коліщак, депутат райради Михайло Лужецький, директор школи Богдан Чапля, голова батьківського комітету Ігор Хомик, вчителі Уляна Іванішів, Віталія Мроць.
Проект першочергових заходів з реконструкції та енергоефективності додаткового корпусу школи під дошкільну групу повного дня з подальшою реорганізацією у НВК пройшов конкурсний відбір і уже у листопаді 2014 року був даний старт реалізації проекту- підписана рамкова угода між УФСІ, агенцією та відділом освіти РДА. Гарантами забезпечення внеску громади виступила районна і сільська ради, а також жителі села, які разом мали забезпечити 20% співфінансування проекту. Загальна вартість мікропроекту складала 1млн.200тис.гнр. УФСІ змобілізував громаду навколо реалізації проекту. Проводився збір коштів на співфінансування проекту, навчання громади з питань започаткування підприємницької діяльності, енергоощадності, ознайомлення з досвідом інших регіонів України, де були реалізовані проекти за сприяння УФСІ.
У 2015 році на об’єкті розпочалась активна фаза робіт. Тендер на виконання підрядних робіт виграв ФОП Якимів м.Львів, очолив підрядні роботи досвідчений будівельник п. Петро Орехівський. Роботи велись під пильним наглядом представників Львівського РП УФСІ (технічних і соціальних консультантів Надії Костіної, Олександра Саїка, Галини Філімонової), технагляд забезпечував Дмитро Лаб’як, який, до речі, на посаді начальника УКБ Дрогобицької РДА займався реалізацією ще одного інфраструктурного проекту медвежанської громади – газифікації села. У зв’язку з інфляційними процесами громада вимушена була просити у УФСІ додаткових фінансових ресурсів, які у 2016році були надані під гарантію спів фінансування, яке забезпечила Дрогобицька районна рада. Таким чином, загальна вартість проекту склала 1млн.450тис.грн., з них: кошти УФСІ – 1млн. 160 тис.грн., місцевих бюджетів -260тис.грн., громади села – 30 тис.грн. На об’єкті застосовані енергозберігаючі технології, змонтована інноваційна система інфрачервоного опалення.
Для того, щоб у селі за функціонував дошкільний навчальний заклад, самої будівлі замало. Потрібно її обладнати всім необхідним. Тому у 2016 році громада прийняла участь у обласному конкурсі мікропроектів місцевого розвитку з проектом, який передбачає придбання обладнання та інвентаря для ДНЗ. Цей проект теж успішно пройшов конкурсний відбір. Загальна вартість проекту складає 160тис.грн., з них: кошти обласного бюджету – 70тис.грн., кошти районного бюджету – 56,5тис.грн., кошти громади -33,5тис.грн. (15 тис.грн. грошовий внесок, 18,5 тис.грн. нефінансовий внесок (монтаж обладнання та інвентаря силами громади). За ці кошти має бути обладнано ігрову, спальню, кухню, дитячий майданчик.
Паралельно ведеться робота з реорганізації школи у НВК. На даний час проходить громадське обговорення щодо присвоєння НВК імені Михайла Біласа, народного художника України, який жив і навчався у Медвежі. На місці ліквідованого складу планується закласти сквер Пам’яті ( відповідне рішення прийнято сільською радою). Маємо також проект спорудження у цьому місці пам’ятного знаку Медвежанам-борцям за волю України.
Сільський голова підкреслив, що сьогоднішнє гарне свято – це підсумок величезної праці багатьох людей і організацій, яка увінчалось успіхом. Село отримало новий поштовх до життя, до свого розвитку. Степан Коваль висловив сподівання, що до цього садочка топтатимуть свою першу життєву доріжку не тільки дітки Медвежі, а й сусіднього села Ступниці.
Голова зазначив, що насамперед маємо дякувати Богу Всевишньому, що благословив нашу працю. Від імені громади голова подякував всім, хто спричинився до успішного завершення проекту:
Урядові Федеративної Республіки Німеччини і її банкові розвитку KFW, який є донором УФСІ;
Українському фондові соціальних інвестицій і його Львівському регіональному представництву;
Районній раді і райдержадміністрації та її відділу освіти, фінансовим органом ;
Народному депутатові VII скликання Роману Ілику;
Генпроектуальнику Ігору Гнесю ;
Підрядчику Петру Орехівському;
Технагляду Дмитру Лаб’яку;
Своїм односельчанам, які повірили у цю ідею і пожертвували на її реалізацію кошти і працю;
всім хто допомагав завершити роботи і підготувати свято: засновнику фірми Грінпласт-Карпати Юрію Мацигину, Лішнянському і Нагуєвицькому лісництвам, філії Дрогобичрайавтодор, сільському газді Любомиру Мацьківу, керівнику ПРАТ Медвежа Воля Володимиру Чумаченкові. Ступницькій громаді і її голові Роману Явірському, членам Агенції, дирекції і колективу школи, колективу сільради, установам культури села, Владиславу Далявському, депутатам сільради, членам виконкому, всім, хто доклався до цієї благородної справи.