DSCN1591

Медвежа – повстанське село

DSCN1557

14 – 15 жовтня у Медвежі відбулися святкові заходи з нагоди 75 – ої річниці створення УПА. На свято Покрови Пресвятої Богородиці після Богослужіння у церкві парох села, військовий капелан отець Михайло Каліщак відслужив панахиду на братських могилах воїнів – повстанців та жертв більшовицького терору на сільському кладовищі, де у 2015 році за кошти обласного бютжету у рамках програми увіковічнення пам”яті героїв визвольних змагань було  встановлено два пам”ятні знаки уніфікованого зразка. До слова, у Медвежі  уже встановлено шість пам”ятних знаків, пов”язаних з боротьбою ОУН – УПА проти більшовицьких поневолювачів.

        Того ж дня на честь свята відбувся футбольний турнір між командами ветеранів футболу села та юнаків, організований депутатом районної ради Михайлом Лужецьким та членом виконкому, тренером сільської футбольної команди Юрієм Матляком.

DSCN1582

       15 жовтня святкові заходи продовжились біля пам”ятного знаку в урочищі   «Над Грішнею», де діяла підпільна друкарня Дрогобицького обласного проводу ОУН. Туди після недільного Богослужіння прийшла процесія медвежан на чолі з о. Михайлом Каліщаком, який відслужив панахиду за полеглими геройською смертю воїнами – повстанцями. Цього року виповнюється 70 років  з часу, коли 25 грудня 1947 року   друкарню було викрито органами МГБ.

DSCN1586

        У своєму слові сільський голова Степан Коваль повідомив, що завдяки виходу у світ документальної книги під егідою Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України під редакцією Олександра Стасюка «Підпільні друкарні ОУН  ( 1941 – 1953 рр.)» стали відомі нові факти про діяльність цієї друкарні, зокрема, прізвища (псевда) керівника і працівників друкарні, її оснащення та матеріальне забеспечення. Куратором друкарні був Михайло Фарило ( псевдо “Рубань” ), керівником Іван Губарів (“Полтавець”), редактором Степан Кузьменко («Кузьма», «Професор»), “Баян”, “Ромців” – секретарі машиністи, “Тріска”, “Роман” – друкарі та ротарі, “Шрупка”- кур”єр. Медвежанин Євстахій Стеців постачав шрифти та фарби, які викрадав з Дрогобицької обласної друкарні, де працював легально. Секретарями-машиністами і друкарями підпільної друкарні,  псевда яких, що наведені вище, стали тепер відомі, були медвежани Гавриш Михайло, Коваль Микола, Стецишин Петро і Мотрич Данило. Вони загинули геройською смертю  від рук енкаведистів на місці підпільної праці у друкарні через зраду своїх .

DSCN1591

          Сільський голова  нагадав присутнім, що 21 жовтня також виповнюється 70 років від початку активної  фази проведеної НКВД операції “Захід”, внаслідок якої з території Західної України було депортовано до Сибіру 65906 сімей (203662 особи ) учасників повтанського руху та т.зв. куркулів. 32 сім”ї було депортовано з Медвежі. 12 депортованих медвежан загинули на висланні.   Нинішнє покоління медвежан засвоює уроки патріотизму від своїх славних попередників. Четверо учнів Медвежанського НВК ім. М. Біласа біля пам’ятного знаку воїнам-повстанцям були урочисто прийняті у члени фізкультурно-спортивного товариства “Сокіл” і склали присягу вірного служіння своїй Вітчизні.

DSCN1589

           З особливим піднесенням та душевним трепетом учасники свята виконали повстанські пісні, які відлунювались у лісі, де ще сім десятиліть тому, виборюючи Українську Державу,  діяли бойові підрозділи ОУН – УПА.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>