церква в с.Медвежа

село Медвежа Дрогобицького району

В селі знаходиться дерев’яна церква Св. Миколая (1872)
Парафія існувала в Медвежій у 1565-1566 рр. Перша відома з архівних джерел церква була збудована у 1650 р. і отримала привілей від польського короля Яна Казимира у 1656 р. У 1831 р. збудована нова безверха церква з вежею-дзвінницею над входом. Існуюча дерев`яна святиня зведена у 1872 р., реставрована в 1930 р., зачинена з 1952 по 1972 рік.

При в`їзді до Медвежої зі сторони Лішні, побачите місцевий храм по правій стороні, недалеко дороги, на схилі біля цвинтара. Декілька днів тому (19 грудня) в селі святкували храмовий празник – до нього, як розумію, планували закінчити зовнішній ремонт церкви – покрити захисним розчином дерев`яну вагонку. Церква середніх розмірів, тризрубна, одноверха, виблискує на сонці новенькою металізованою бляхою, якою покрили баню та ліхтар з маківкою. Вівтар церкви гранчастої форми, з двох сторін має прибудовані ризниці. Стіни вівтаря підопасанням, а також північної ризниці (частково) складаються з відкритих брусів зрубу – єдине, що залишилося від оригінального вигляду святині. Хто його знає чи не захочуть парафіяни також їх покрити дерев`яною вагонкою?

Будівля оточена піддашшям. Стіни під ним вертикально шальовані дошками (південна ризниця – дошками з лиштвами), над піддашшям повністю оббиті дерев`яною вагонкою. Головний вхід у бабинець, є ще бічні двері у північній стіні нави. Згідно з фото від 1992 року, перед головним входом піддашшя опиралося на чотири стовпи, сьогодні їх нема. Більшість вікон невеликі, півкруглої форми. Світловий восьмерик нави накритий шоломовою банею з ліхтарем і маківкою, гребені дахів бабинця та вівтаря вінчають ліхтарі з маківками. На північ від церкви стоїть дерев`яна двоярусна дзвінниця з підсябиттям на верхньому ярусі, накрита ломаним дахом пірамідальної форми.

На захід від неї, біля огорожі, збереглася маленька дерев`яна каплиця. Коли обходив церкву, на схід від вівтаря звернув увагу на декілька окремих могил. Підійшов. На одній з них вирубаний напис: “Бл. п. о. МИЗЬ Йосиф 30 літ парох Медвежі *1875 – +1950. МИЗЬ Казимира з Хрушевських *1879 – +1955. В. п.”. Під написом лежить металева таблиця: “Тут спочиває бл. п. о. МИЗЬ ЙОСИФ від 1920 – 1950 р. парох Медвежі упокоївся в 75 р. життя і 48 р. священства. В. й. п.”.

ЛІТЕРАТУРА: В. Слободян “Церкви України. Перемиська єпархія”. Львів-1998. – 864 с.


Warning: Unknown: open(/var/www/ch43a15186/bin-tmp//sess_g3dmqdam1smbfmjud1m7u27ft7, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/www/ch43a15186/bin-tmp/) in Unknown on line 0